25. Jurjevanje v Laškem
Približuje se 25., Jurjevanje v Laškem. Tudi letošnji sprevod Zelenega Jurija bodo pripravili učenci in učitelji Osnovne šole Primoža Trubarja Laško in Podružničnih OŠ Debro ter Rečica v sodelovanju z Etno odborom Jureta Krašovca »MOŽNAR«.
Prireditev uvrščamo v sklop izvirnih, starodavnih, narodopisnih posebnosti Laškega, ki temeljijo na pisnih virih iz II. polovice 19. stoletja /glej prevod Orožnove zgodovine dekanije Laško iz leta 2009, ki ga je opravil drrr. Jože Maček. Izvirnik, zgodovinarja Ignaca Orožna, je nastal 1881 leta, kjer je omenjeno, da so že nekdaj v Laškem pripravili sprevod Zelenega Jurija/. To pomeni, da je omenjeni dogodek star bistveno več, kakor 133 let, kot navaja vir.
Jurjevanje po ulicah Laškega bo v četrtek, 24. aprila, torej na Jurjevo. Zeleni Jurij s spremstvom bo krenil na pot po laških ulicah ob 9.30 izpred osnovne šole in jo nadaljeval po Trubarjevi ulici do Pivovarne, nato pa se vračal proti Orožnovemu in Aškerčevemu trgu, od koder se bo podal preko Valvasorjevega trga do občinskega dvorišča. Tam bo ob 10. 30 uri tudi zaključek obhoda. Na občinskem dvorišču se bo Zeleni Jurij ustavil za nekoliko daljši čas, saj se bo prireditev nadaljevala z rajalnimi in pastirskimi igrami, stojnicami s prikazom izdelovanja rogov, prdcev in rožic ter ocenjevanjem rogov. Kratek zgodovinski oris Jurjevanja pa je predstavljen tudi v izložbenem oknu na pričetku Valvasorjevega trga. Že uro pred tem pa bo Zeleni Jurij s spremstvom odšel na pot iz Osnovne šole Debro, se ustavil v Domu starejših, Thermani Laško, Kulturnem centru Laško in pred mostom ter se nato pridružil celotnemu sprevodu, v katerem bo okrog 250 učencev nižje stopnje s spremljevalci in harmonikarji.
Kot že omenjeno, so na šoli s podporo našega odbora lepemu prazniku dahnili izvirnost. Spremstvo Zelenega Jurija- otroci /dekleta z venčki in šopki iz rožic, fantje pa z rogovi in prdeci
/dela velik trušč in prepeva poleg otroških in pastirskih pesmi tudi posebno, Jurjevo pesem iz Laškega, ki je zapisana tudi v III. zvezku dr. Karla Štreklja – Slovenske narodne pesmi, izdana 1904-1907, kjer je naveden tudi izvirni vir. Gre pa takole:
»Svetega Jurja vodimo, za jajca, špeha prosimo.
Sveti Juri orožnik, bodi ti naš pomočnik.
O svetem Jurju maša, je dobra kravja paša.«
Zeleni Jurij je spomladanski kolednik. Posebej naj poudarimo, da Zeleni Jurij obhodi ulice in pobira darove. Njihova vsebina naj bi bila po našem priporočilu čimbolj izvirna, kakor je zapisano že v sami pesmi. Torej brez jajc in špeha ne gre, namesto vina pa dajejo kolednikom sadni sirup, iz katerega si po opravljenem obhodu naredijo napitek. Če darovalci kolednikom namenijo vmes še kaj sladkega, se seveda ne branijo vzeti in je za pastirice in pastirje.
Za učence na ta dan na šoli pripravijo tudi posebno jed iz jajc, ki ji rečejo »cvrtnjak«.
FOTO UTRINKI S 25. JURJEVANJA