Agencija za okolje je po poplavah v začetku avgusta 2023 izvedla vzorčenje na 21 mestih v porečju Gradaščice, Sore, Save, Pšate, Kamniške Bistrice, Krke, Meže, Drave, Savinje in Mure.
Na vsakem vzorčnem mestu sta bila odvzeta dva vzorca – vzorec sedimenta oz. mulja in vzorec prvotnih tal. V odvzetih vzorcih so bile izvedene analize vsebnosti kovin in mineralnih olj.
Rezultati so bili vrednoteni glede na Uredbo o mejnih, opozorilnih in kritičnih imisijskih vrednostih nevarnih snovi v tleh glede na vsebnost teh onesnaževal v naplavinah, in v tleh na teh območjih pred poplavami.
Glede na rezultate analiz so odvzeti vzorci v Laškem, z vidika vsebnosti kovin in mineralnih olj neproblematični, saj njihova prisotnost na nobenem mestu odvzema ne presega mejnih vrednosti.
Rezultati celo kažejo, da so sedimenti v večini parametrov (Hg, Cd, Pb, Zn, Mo, Cu, As in mineralnih olj) celo čistejši od prvotnih tal. Malenkostno povišane vrednosti so pri Co, Ni in Cr, vendar nobeden izmed elementov v odvzetih vzorcih ne presega mejnih vrednosti.
Kmetijski inštitut Slovenije je pripravil Ukrepe za remediacijo in sanacijo poplavljenih tal v letu 2023. Kako ukrepati na neonesnaženih tleh, na onesnaženih kmetijskih tleh in na zelenjavnih vrtovih si lahko podrobno preberete v priponki.
Remediacija poplavljenih tali in ravnanje z muljem na kmetijskih zemljiščih in vrtovih
Več informacij lahko dobite na povezavi:
https://www.gov.si/novice/2023-09-14-rezultati-vzorcenja-sedimenta-in-prvotnih-tal-na-poplavljenih-podrocjih/