Projekti, gradnje in aktivnosti
Energetska sanacija javnih stavb v lasti Občine Laško
Slabo izolirane stavbe povečujejo stroške ogrevanja in hlajenja. Zato je zelo pomembno, da se zmanjšajo toplotne izgube z ustrezno vgrajeno toplotno izolacijo stavb in zamenjavo oken ter zunanjih vrat. Prav tako je pomembna notranja izolacija prostorov predvsem vkopanih sten in tal pod neogrevano kletjo ter stropa pod neogrevanim podstrešjem.
Večina uporabnikov pozna različne izkaznice o energetski učinkovitosti gospodinjskih aparatov. Kaj pa nam pove energetska izkaznica za objekte? Na osnovi energetske izkaznice za objekt lahko uporabnik predvidi višino stroškov, povezanih z delovanjem objekta. Slika spodaj prikazuje razvrstitev objekta v razred energetske učinkovitosti glede na letno porabo toplote za ogrevanje stavbe na enoto uporabne površine stavbe – kWh/m2a.
Občina Laško je v letu 2008 sprejela lokalni energetski koncept, v katerem so bile podane možnosti in rešitve s področja energetske oskrbe lokalne skupnosti. Za določene javne stavbe so bili izdelani tudi podrobni energetski pregledi. Ugotovljeno je bilo, da so nekatere javne stavbe energetsko zelo potratne.
V septembru 2012 je Ministrstvo za infrastrukturo in prostor objavilo prvi Javni razpis za energetsko sanacijo javnih stavb v lastni lokalnih skupnosti, na katerega je Občina Laško prijavila tri projekte. Projekt energetske sanacije Vrtca Laško je projekt, ki ga bo občina zaključila do septembra 2013. Vrednost sanacijskih del znaša 436.101,11 evrov, od tega pa bo evropska unija iz evropskega kohezijskega sklada prispevala 313.815,00 evrov. Drugi projekt je energetska sanacija OŠ Antona Aškerca Rimske Toplice. Vrednost sanacijskih del znaša 718.866,34 evrov, od tega pa bo evropska unija iz evropskega kohezijskega sklada prispevala 567.160,28 evrov. Začetek projekta je predviden v mesecu juniju 2013, zaključek pa v mesecu septembru 2014. Oba projekta zajemata celovito prenovo ovoja stavbe (fasada, okna, zunanja vrata), izolacijo vkopanih zidov ter tal in stropov proti neogrevanim prostorom. Poleg tega pa še zamenjavo energenta in prehod na obnovljive vire energije. Za oba projekta je Občina Laško uspešno pridobila sredstva EU in tako v marcu 2013 z Ministrstvom za infrastrukturo in prostor podpisala pogodbo o sofinanciranju. Tretji projekt je energetska sanacija OŠ Primoža Trubarja v Laškem s pripadajočo telovadnico. Vrednost sanacijskih del znaša 860.037,71 evrov, zaprošena sredstva za sofinanciranje pa 677.702,59 evrov.
V februarju 2013 je Ministrstvo za infrastrukturo in prostor objavilo še drugi javni razpis, na katerega je Občina Laško prijavila še tri projekte in sicer energetsko sanacijo Zdravstvenega doma Laško, katerega vrednost del znaša 343.538,08 evrov, zaprošena sredstva pa 190.185,89 evrov, energetsko sanacijo podružnične OŠ Rečica, pri kateri vrednost sanacijskih del znaša 172.687,34 evrov, zaprošena sredstva EU pa 73.081,95 evrov, ter energetsko sanacijo podružnične šole Zidani Most, katere vrednost sanacije znaša 176.651,97 evrov, zaprošena sredstva sofinanciranja iz EU pa 118.794,73 evrov. Glede na upravičene namene tega razpisa je Občina Laško prijavila prenovo ovoja teh stavb, ki zajema zamenjavo stavbnega pohištva ter izvedbo toplotne izolacije zunanje lupine ( torej zunanjih sten ter plošče proti neogrevanemu podstrešju).