Do sedaj se jih je v mreži povezovalo 16, ki so z zero waste ukrepi skupaj preprečile čez 18.000 ton mešanih komunalnih odpadkov, cel kup stroškov in predstavljajo že skoraj četrtino prebivalstva Slovenije.
Z vstopom smo se priključili vse večjemu valu tako slovenskih kot evropskih občin (ki jih je že okoli 500), ki k ravnanju z odpadki pristopajo celovito, saj si ne prizadevajo le za bolj učinkovite sisteme ločenega zbiranja, ampak veliko poudarka namenijo zmanjševanju njihovega nastajanja in ponovni uporabi.
Zero waste občine zato igrajo ključno vlogo pri soočanju z okoljskimi izzivi in spodbujanju trajnostnega razvoja. Pomemben del koncepta zero waste je kroženje surovin, ki predstavlja rešitev za ohranjanje virov, zaščito ekosistemov in blaženje podnebnih sprememb. Zato smo v ta projekt povabili tudi zunanje deležnike kot so javni zavodi, lokalna podjetja, posamezniki.
Sedaj nas čaka pisanje zero waste strategije, oblikovanje odbora, ozaveščanje in vključevanje vseh deležnikov, s katerimi bomo skupaj tlakovali pot do uresničitve zadanih ciljev. Čez dve leti nas bo nato obiskala revizija in nam pomagala pri prdobitvi laskavega evropskega zero waste certifikata.